Foto kelionė po kino archyvą

El. paštas Spausdinti

Portalas 15min.lt kviečia į kelionę po UAB „Lietuvos kinas“ audiovizualinį kino archyvą. Pateikiame kelionės ištrauką:

 

Šiandien kviečiame leistis į ekskursiją po nematomą kino gyvenimą. Tai dalis kultūros, kuri šiais laikais jau yra kardinaliai pakitusi, tačiau ją vis dar galima ne tik pamatyti, paliesti, bet net ir užuosti būtent čia, kur nuo 1969-ųjų veikė Respublikinė kino filmų nuomojimo kontora. Vėliau ši įstaiga ne kartą keitė pavadinimus, buvo reorganizuota, tačiau visuomet jos paskirtis buvo viena – kino juostų palydėjimas pas žiūrovus į kino sales.

 

Išskirtinio, nekomercinio kino mėgėjams šis pastatas įsimintiniausias tuo, jog čia ne vieną dešimtmetį veikė „Ozo“ kino salė, kurioje už kelis litus buvo rodoma tai, ko niekur kitur negalėjai pamatyti. Šios salės „šeimininkas“, kino mechanikas Valdemaras Isoda vilniečių kinomanų atmintyje išlikęs kaip nepailstantis kino guru, atsidavęs savo misijai atverti duris į nešildomą ir mažą kino salę, kurioje telpa neaprėpiami kino pasauliai.


Respublikinė kino filmų nuomojimo kontora visą sovietmetį buvo vienintelis filmų platintojas Lietuvoje. Jos padaliniai buvo įsikūrę didžiuosiuose Lietuvos miestuose.


Dabar šiame 500 m² sandėlyje yra saugoma apie 60 tūkst. juostų vienetų, o tai – maždaug 11 tūkst. kino filmų pavadinimų. Ilgesnius arba kelių dalių kino filmus sudaro ne viena, bet dvi, tris, o būna net ir devynios juostų dėžės. Visos juostos čia yra 16 arba 35 mm. Joms rodyti yra reikalinga speciali įranga, kuria daugelis kino teatrų Lietuvoje ir visame pasaulyje, naudojosi iki pat XXI a. pirmojo dešimtmečio, kuomet kino industrija perėjo prie skaitmenos.

 


Seniausias saugomas filmas – Sergejaus Eizenšteino „Šarvuotis „Potiomkinas“ sukurtas 1926 metais. Naujausias – garsiosios Holivudo aktorės Angelinos Jolie 2015 metais režisuota juosta „Prie jūros“.

Visą straipsnį rasite 15min.lt portale paspaudę šią nuorodą.